Ten zuidwesten van Genk ligt het natuurgebied De Maten. Er lopen diverse wandelroutes door het gebied van enkele kilometers tot ruim 10 kilometer. De rode wandeling loopt om het gebied heen en heeft een lengte van ruim 10 kilometer.
Download GPX track - De Maten - rode wandeling
Vanaf de parkeerplaats tegenover de Slagmolen aan de Slagmolenweg start de wandeling en je loopt parallel aan de Stiemerbeek het gebied in.
Je blijft de Stiemerbeek ruim een kilometer volgen. Daarbij valt meteen op dat de bodem van de beek bestaat uit kiezelstenen.
Met een beetje geluk kom je ook vlinders tegen zoals de citroenvlinder.
Je verlaat de Stiemerbeek en je loopt via de Volmolen en De Hutten verder. In de verte kun je goed de industrie rondom Genk zien liggen.
De verharde weg wordt een zandweg en je kunt in de verte maretakken zien hangen in de boom. Naast maretakken kom je hier ook volop zandbijen tegen die nu in het vroege voorjaar actief worden.
Overal liggen hoopjes zand van de zandbijen waar ook parasiterende soorten op af komen zoals de roodharige wespbij.
Je passeert nu de waterzuivering en aan de wroetsporen te zien zijn hier volop wilde zwijnen actief geweest.
De rode wandeling loopt nu rechtdoor, maar sla zeker even rechtsaf richting de beek. Het is hier erg rustig en ga gerust even bij de beek zitten. Er vliegen hier allerlei vlinder zoals witje, citroenvlinder en oranjetipje.
Blijf dit pad volgen en je loopt vanzelf weer op de rode route. Net voor de Augustijnenvijver kom je weer maretakken tegen.
Bij de Augustijnenvijver is een kijkscherm geplaatst, een ideale plek om de vogels op het water te bekijken.
De route verlaat de Augustijnenvijver even en je loopt door een half open bos verder richting een smal hek.
Na het passeren van dit hek loop je over een heideveld. In de verte zie je de diverse wijers liggen. Erg jammer dat je niet dichter bij de wijers komt op deze route.
Vanaf de Peerdiepsweier (straat) heb je zicht op Genk. Je ziet de bebouwing boven al het groen uitsteken.
Je loopt vervolgens over een breed zandpad waarbij je links wat tuinen ziet liggen en rechts een moerasachtig gebied.
De route loopt even door bewoond gebied en vervolgens loop je weer aan de rand van het gebied.
Pas bij de Homelesweijer kom je dichtbij het water. De enige keer tijdens de hele wandeling.
Vervolgens loop je verder richting de Slagmolenweg naar het eindpunt van de wandeling.
Deze rode wandeling voelt hetzelfde als de wandeling bij Liereman. Je loopt rondom een prachtig gebied maar je krijgt er niet veel van mee waarbij je veel over brede zandpaden en verharde wegen loopt. Waarschijnlijk is een korte wandeling door het gebied mooier. Bijvoorbeeld starten bij de Slagmolen en de rode wandeling volgen tot Volmolen en dan rechtsaf om vervolgens weer het laatste stuk van de rode wandeling te volgen. Een route van in totaal 4 kilometer.